InternetSoftware

Mozilla odkrývá rozhraní Firefoxu pro Metro i novinky budoucích verzí

I když je dokončení systému Windows 8 naplánováno až na říjen letošního roku, mnohé společnosti věnující se vývoji internetových prohlížečů nezahálejí a již nyní pracují na optimalizaci svých prohlížečů pro Metro rozhraní. Jinak na tom není ani Mozilla se svým Firefoxem. Jaké novinky nám přinesou jeho budoucí verze?

Nedávno Mozilla zveřejnila nové screenshoty představující prostředí svého prohlížeče pro dotykové rozhraní Metro. Z obrázků na kterých jsou zobrazeny prohlížené karty, záložky a nejnavštěvovanější stránky a záložky vyplývá fakt, že si zachovala většinu prvků z klasického Firefoxu, proto by používatielia neměli mít problémy při přechodu na dotykovou verzi aplikace.

 

Rozhraní Australis, které bude použito ve verzi pro Windows 8 bude (až na menší úpravy) stejná i na dalších systémech jako Mac, Android nebo iOS. Sjednocení vzhledu je jednou z bodů projektu Klimanjaro, který by měl mimo jiné připravit Mozillu i na schopnost spouštění různých webových aplikací. V těchto vlastnostech se tedy příští Firefox bude více podobat konkurenčnímu Google Chrome.

Další plánovanou novinkou uvedenou v Kilimanjare je například možnost notifikací na ploše v případě, že prohlížeč je minimalizovaný, přenášení dat mezi desktopovou a mobilní verzí nebo vlastní obchod s webovými aplikacemi pod názvem Apps Marketplace, který je aktuálně dostupný v uzavřené testovací verzi.

Přibude i možnost přihlašovat se pomocí služby BrowserID, která je podobná OpenID nebo českému MojeID, které nabízejí přihlášení do více služeb pomocí jednotných přihlašovacích údajů.

Revoluční funkcí bude do jisté míry i přímá podpora MP3 a H.264 kodeku, která bude do prohlížeče zakomponována i přesto, že se nejedná o svobodné kodeky a Mozilla se jejich použití dlouhý čas bránila.

Novinek v nadcházejících verzích Firefoxu je tedy opravdu dost, proto bude zajímavé v dalších týdnech a měsících sledovat vývoj oblíbenosti tohoto prohlížeče.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru