Internet

Pokořen další milník internetu – přichází IPv6 Day

Rok po ostrém testování protokolu IPv6, nástupce současných IP adres, dnes dojde k jeho oficiálnímu celosvětovému spuštění. Jaké novinky a změny IPv6 přináší?

Možná se pamatujete na 8. červen 2011, kdy se konal tzv. World IPv6 Day – den, kdy některé weby jako Google, Facebook, Yahoo a další testovali poskytování svých stránek na protokolu IPv6. Během celých 24 hodin se neobjevily žádné závažné chyby a to dalo definitivní zelenou spuštění tohoto protokolu, které se koná právě dnes.

K medializaci IPv6 došlo zejména v průběhu minulého roku, kdy došlo k definitivnímu obsazení všech IP adres nejvyšší úrovně. To znamenalo fakt, že organizace IANA, která mě na starosti rozdělení IP adres jednotlivým kontinentům, už nemůže přidělit žádnou volnou IP adresu. Jednotlivé kontinenty teď obsazují předtím přidělené adresy, proto k jejich definitivnímu vyčerpání dojde již v průběhu následujících měsíců až let. Na každém z kontinentů je situace různá, zatímco v Asii již k vyčerpání IPv4 adres došlo, v Evropě by měla být obsazena poslední adresa už letos.

Přestože spuštění se odehrává až dnes, nástupce současného protokolu IPv4 byl standardizován již v roce 1996. Během dalších 16 let se pracovalo zejména na vyladění a kompatibilitě s tehdejšími zařízeními. I když v současnosti by měly být všechny internetové komunikační zařízení a operační systémy na tuto technologii připraveny, její zapnutí závisí od Vašeho poskytovatele internetových služeb. Existuje řada webů jako například test-ipv6.cz, na kterých si můžete ověřit, zda máte vhodný prohlížeč a připojení pro IPv6.

Pokud momentálně tímto připojením nedisponujete, neznamená to že se na internet nedostanete, protože většina stránek, které již přešly na IPv6 nechává svůj obsah aktivní i na protokolu IPv4. V budoucnu však může dojít k vypnutí těchto částí webů, a tehdy se už bez IPv6 neobejdete.

Mezi hlavní rozdíly a novinky technologie IPv6 patří zejména délka jednotlivých adres, zatímco v protokolu IPv4 může být vzorová adresa ve tvaru 192.168.1.2, při IPv6 vypadá takto – FE80: 0000:0000:0000:0202: B3FF: FE1E: 8329. Je to způsobeno odlišným kódováním adres, protože IPv4 používá 32 bitové šifrování v podobě čtyř osmibitových polí složených z čísel, IPv6 využívá 128 bitové šifrování o délce osm řetězců čísel a písmen. Větší rozsah adresy znamená i větší množství dostupných adres, konkrétně 3,4 × 1038. Pokud si dokážete toto číslo představit, určitě zjistíte, že k jeho naplnění tak brzy nedojde (zejména když si ho porovnáte s počtem IPv4 adres, který činí 4,2 × 109 kusů).

Výhody IPv6 spočívají například v zabezpečení IPSec, které by mělo být další obranou mezi Vámi a potencionálním útočníkem, a také v možnosti připojit se na druhý PC bez toho, abyste znali jeho adresu. V praxi to tedy znamená, že když spojíte dva zařízení, při změně IP adresy jednoho z nich dojde k opětovnému navázání spojení s druhým.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru