HardwareInternetSoftwareZajímavosti

Představeny iPhone 5, iPod Touch a další novinky od Applu

Na dnešní večerní konferenci v San Franciscu představila společnost Apple velké množství nových zařízení a vylepšení svých služeb. Fanoušci „jablka“ se dočkaly i dlouho očekávané smartphonu iPhone 5. Jaké vylepšení přináší oproti svým předchůdcům?

(obrázky nových produktů a další snímky z konference najdete na konci článku)

Konference začala přesně o 19. hodině našeho času. Na začátek se Tim Cook pochlubil s číselnými úspěchy, mezi které patří například otevření 13. Apple Store, 83 milionů návštěvníků, nebo 7 milionů prodaných kopií operačního systému Mac OS X Mountain Lion. Krátký prostor byl také věnován AppStoru, který v současnosti obsahuje více než 700 000 aplikací z nichž je více než třetina určena pro tablety iPad.

iPhone 5

Po těchto statistikách vystoupil na scénu Phil Schiller, který představil novou generaci iPhonu pod oficiálním názvem iPhone 5. Po krátkém shrnutí předchozích modelů přišlo na řadu uvádění novinek a změn, kterých je víc než dost:

– Tělo nového iPhonu je vyrobeno ze skla a hliníku, pod kapotou se ukrývá nejnovější iOS 6
– Se svou tloušťkou 7,6 mm je až o 80% tenčí než iPhone 4S, což ho činí nejtenčím smartphonem na světě
– Váha modelu byla zmenšena až o 20% (na 112 gramů)
– Nový, 4″ Retina displej s rozlišením 1 136 x 640 pixelů nabídne prostor pro další řádek aplikací na domovské obrazovce a komfortnější práci s iPhonem.
– Přidána podpora technologií HSPA+, DC-HSDPA, LTE a WiFi standardu 2.4 GHz a 5 GHz 802.11n
– Nový procesor Apple A6 přinášející 2x vyšší výpočetní a grafický výkon
– Prodloužená výdrž baterie (8 hodin 3G hovoru, 10 hodin používání WiFi, 40 hodin poslechu hudby a 225 hodin v nečinnosti)
– 8 MPx kamera iSight s bleskem a clonou f/2.4 (rychlost záběru kratší o 40%), přední FaceTime kamera s HD rozlišením
– Shared photo streams – funkce podobná sdílení a komentování fotek z Facebooku, tentokrát však ve službě iCloud
– Panoramatický režim schopný vytvoření široké snímky s rozlišením 28 MPx (!)
– Tři zabudované mikrofony v přední, zadní a dolní části iPhonu, upravený design reproduktoru
– Zmenšený 9 pinový konektor s názvem Lightning sloužící k nabíjení a připojení k PC (dostupná redukce na starý 30 pinový konektor)
– Nové 3D mapy (nahrazující Google Maps) s více než 100 miliony zájmových bodů
– Přímé psaní tweetů či statusů na Facebook přes Notification Center
– Prohlížeč Safari podporuje režim na celou obrazovku
– Vylepšené hlasové ovládání Siri
– Možnost komunikovat přes FaceTime i prostřednictvím 3G připojení

iPhone 5 bude dostupný v bílé a černé variantě v 16, 32 a 64 GB verzi již od 21. září, přičemž v ČR se objeví už 28. září. Konečná cena by se měla u jednotlivých operátorů lišit, měla by však být přibližně stejná jako cena za iPhone 4S.

Co se týče upgradu na nový systém iOS 6, ten bude dostupný všem vlastníkům zařízení iPhone 4S, 4, 3GS, nový iPad a iPad 2 již od 19. září.

iTunes

Po představení iPhone 5 přišla na řadu série změn v aplikaci iTunes, která se dočkala kompletního redesignu v systému iOS 6. Pro snadnější sdílení oblíbených písniček bylo ke každé položce přidáno facebookové „like“ tlačítko, navíc ukázky písní si můžete přehrávat přímo při prohledávání v Store. Updatu se dočkala také desktopová verze, ve které jsou alba řazeny podobně jako složky v Mac OS X, navíc po kliknutí na něj se dostanete k podrobnému seznamu nejlepších alb a písní dané skupiny. V přehrávači si také můžete zobrazit seznam následujících písní, zda sbalit přehrávač do tzv. miniaturního módu. Na závěr bylo prozrazeno, že iTunes se dočkala lepší integrace služby iCloud.

Nové verze iTunes pro iOS se dočkáme s příchodem iOS 6, pro desktopové systémy bude dostupná v říjnu.

iPod nano a iPod Touch

Na scénu se dostává Greg Joswiak, a publikum nadšeně očekává uvedení nového iPodu. Jako první byl představen nový iPod nano, který se dočkal Lightning konektoru a multidotykového 2,5 „displeje. Kromě domovského tlačítka známého z iPhonu jsou všechny kontrolní tlačítka umístěná na stranách zařízení. Mezi novinky patří integrovaný FM tuner a krokoměr, podpora širokoúhlého videa či integrace rozhraní Bluetooth. To vše ve svěžích sedmi barvách.

Po dlouhém čase se dočkal vylepšení i iPod Touch, který přebral 4“ displej Retina z iPhonu 5. Zvýšení výkonu garantuje procesor Apple A5, výdrž baterie by měla dosahovat až 40 hodin při přehrávání hudby. To však není všechno, nový iPod Touch obsahuje stejný přední i zadní fotoaparát s kamerou a bleskem jako iPhone 5, zaručena je i podpora panoramatického režimu. Zadní část zařízení také obsahuje malý kroužek, po jehož stisknutí se objeví šňůrka usnadňující přenášení či držení přehrávače. Milovníky „přenosného“ surfování potěší integrace WiFi štandardu 802.11a / b / g / n, a funkce AirPlay. Pro oblíbenost hlasové služby Siri v iPhonů se jí dočkáme i v tomto iPodu Touch. Přehrávač bude navíc dostupný v pěti barevných provedeních. Obě iPody by se měly na trhu objevit v říjnu.

EarPods

Poslední novinkou byly sluchátka EarPods, na kterých Apple pilně pracoval uplynulé 3 roky, výsledkem čehož jsou zaoblené křivky a umístění reproduktorů přinášející zvuk přímo do Vašeho ucha bez zbytečných rušivých vlivů. EarBuds budou přibalený u modelů iPod touch, iPod nano a iPhone 5, majitelé starších zařízení si je budou mít možnost zakoupit jako volitelné příslušenství.

Po představení sluchátek EarBuds následovala krátká rekapitulace představených produktů, konferenci následně ukončila koncertem skupina Foo Fighters.

Jaké máte pocity z dnes představených novinek od Applu? Zdají se Vám funkce a cena příznivé na to, abyste je vyměnili za své staré přehrávače/smartphony? Podělte se s námi o Váš názor v komentářích.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru