InternetZajímavosti

Nástupca Megauploadu bude spustený do konca roka

Po minulomesačnom prehlásení o dokončovaní prác na novom „Megauploade“ sme sa dnes dočkali konkrétnych informácií o novom filehostingu od Kima Dotcoma.

Zatiaľ čo novozélandské súdy stále rozhodujú o vydaní Dotcoma do USA, ten rozhodne nezaspal na vavrínoch, ba práve naopak, pripravuje veľký návrat na internet, ku ktorému majú prispieť aj Megabox (služba na kupovanie hudby) a Mega – nástupca kedysi populárneho filehostingu Megaupload, ktorý bol zrušený na začiatku tohto roka, a jeho obnovenie je plánované do konca roka 2012.

Oproti pôvodnému Megauploadu budú všetky súbory nahrané na Mega šifrované algoritmom AES, ktorý je dnes hojne využívaný v rôznych ďalších službách a programoch. Pre užívateľov bude šifrovanie znamenať fakt, že uploader bude musieť spolu s linkom na súbor zverejniť aj dešifrovací kľúč, pomocou ktorého k nemu budú môcť pristupovať ďalší užívatelia.

Bezpečnosti dát by mala napomôcť aj skutočnosť, že tieto budú uložené v serverových strediskách dvoch krajín, následne však Dotcom plánuje vytvoriť stovky až tisícky ďalších menších serverov v ľubovoľných krajinách, čo by malo zabrániť možnosti zadržania dát použivateľov policajnými orgánmi.

Navyše, na samotných serveroch sa nebudú nachádzať dešifrovacie kľúče pre súbory, čo znemožní ich identifikáciu hackerom ale aj samotným majiteľom služby, čím sa takpovediac zbavujú zodpovednosti za všetky nelegálne súbory nahrané do Mega. Neznamená to však, že sa z Mega čoskoro stane útočisko pre internetových pirátov, keďže autori ktorí získajú prístup k dešifrovacím kľúčom a identifikujú pod nimi svoj softvér budú môcť požiadať o jeho odstránenie.

Související články

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru