Potraviny

Energetické nápoje a jejich hrozby

energyPokud chceme vědět o vlivu a účincích energetických nápojů, musíme pochopit, co to jsou energetické nápoje a jaké je jejich složení. Obvyklá představa lidí je, že energetické nápoje obsahují povzbuzující prostředky, které napomáhají při zvýšení metabolického systému těla a zvyšují výkonnost…
První energetické nápoje byli vyrobené roku 1960 v Japonsku a byli určené především dělnické třídě. Postupně se pojem energetický nápoj rozšířil do celého světa.

Výzkumy však prokázali, že přílišná konzumace během krátké doby způsobuje ospalost a podrážděnost, což považujeme za nežádoucí účinky energetických nápojů.

Typický energetický nápoj obsahuje některé vitamíny a další složky, které působí jako stimulanty a v během chvilky zvyšují tělesnou energii. Druh vitamínů a nebo minerálních látek se může lišit v závislosti od značky, ale všechny nápoje mají dvě společné přísady a těmi jsou: Cukr a Kofein. Cukr je jedna z látek, která nám dodává energii, proto nemá cenu kupovat energetické nápoje bez cukru, protože umělá sladidla nám tu energii nedodají a pouze si ničíme zdraví a ruinujeme peněženky.

Ostatní složky, které obsahují energetické nápoje a zvyšují tělesnou energii jsou: Acai, Perlivá voda, Kofein ve formě Guarany, Ženšen, Maltodextrin atd. Podíl těchto složek závisí na velikosti láhve a na požadavcích na tělo.

Mnohé z dostupných energetických nápojů obsahují vysokou koncentraci sacharidů (cukrů). Příliš mnoho sacharidů brání asimilaci (přeměně a přijímání látek živým organismem) stravitelných potravin do krevního oběhu. Z toho důvodu nemůžete očekávat od velkého množství energetického nápoje výraznou životaschopnost.

Příliš mnoho nestrávených sacharidů způsobuje trávicí problémy, kromě toho sacharidy mají dvě výrazné úlohy v lidském těle.

1)      Příliš mnoho sacharidů, může mít za důsledek cukrovku

2)      Jsou nepřímou příčinou dehydratace, protože výrazně zabraňují vstřebávání tekutin v těle.

Energetické nápoje jsou především vhodné pro krátkodobé nabytí energií a ne pro pravidelnou konzumaci. Texaská lékařská fakulta zjistila, že koncentrace kofeinu v energetickém nápoji je o mnoho vyšší jak ve velkém šálku kávy. Po smíšení s ostatními složkami nápoje má nepříznivý vliv na zdravotní stav.

Kofein, který je klíčovou složkou nápojů má diuretický (vylučovací) vliv na organismus, to vede k oslabení těla z důvodu nadměrného močení a poklesu hladiny cukru. Kromě toho je známé, že kofein zvyšuje srdeční tep a teplotu těla.

To opět vede k nadměrnému pocení a nepravidelnému srdečnímu tepu. Tělo na situaci reaguje nervozitou a nedokáže se dostatečně soustředit na jednu činnost. Složka též narušuje spánek, vede k únavě a podrážděnosti. Ovlivňuje koordinaci mezi fyzickým a duševním stavem a narušuje přirozenou rovnováhu těla.

 

Energetické nápoje mají na jednotlivce dlouhodobý vliv, výjimečné použití nápoje je v pořádku, ale trvalé a pravidelné užívání je příznakem závislosti.

Další skryté riziko spočívá v používání energetického nápoje s alkoholem, kromě toho zvýšení srdečního tepu může zapříčinit i kolísavý krevní tlak a duševní nestabilitu.

Výzkumy se také orientují na nahrazení některých složek méně škodlivými, například využití Echynacey, které podporuje výrobu energii v těle a zároveň pomáhá imunitnímu systému. Ginko Biloba je také známá rostlina podporující paměť bez vlivu na ledviny.

A nakonec se koukněme na pár látek a na to co dělají s naším tělem:

Taurin – Jedna z klíčových a velice důležitých složek žluči. Taurin pomáhá též regulovat tělesnou teplotu, proto jej přidali i do tohoto nápoje. Profesor Harrison z Medical College v New Yorku říká: „Zdá se, že taurin má uklidňující efekt, byť o účincích energetických nápojů na mozek toho víme málo.“ Jisté je, že francouzští vědci podávali taurin krysám a ty se po čase začaly samy znetvořovat.

Kofein – Jde o psychoaktivní stimulant, který je též účinným diuretikem – nutí vás chodit každou chvíli na WC. Ve vysokých dávkách je kofein nebezpečný pro lidi trpící vysokým krevním tlakem nebo pro ty, kdo trpí přehnanou úzkostlivostí. Jeho přemíra totiž vyvolává nadměrné vzrušení a bušení srdce.

Sukralóza – Umělé sladidlo, mimochodem 500× sladší než cukr. Je ideální pro všechny, kdo se snaží shodit nějaké to kilo. Sukralóza je ale laboratorně vyrobená látka a není našemu tělu vlastní, tím pádem se o kladech moc nemůžeme bavit. Na druhé straně nechtějte vědět, jak nevítané chemikálie obsahují vypěstovaná „zdravá“ rajčata nebo jablka.

Glukuronolakton – Velice účinná droga, která byla podávána vojákům ve Vietnamu proti únavě. V Dánsku a v Norsku kvůli této látce Red Bull zakázali. Hlavně kvůli obavám z toho, co by mohla směs glukuronolaktonu, kofeinu a taurinu napáchat v organismu. Také ve Francii musel Red Bull změnit recept – nesmějí tam prodávat nápoje s taurinem.

Niacin – Jeden z vitaminů B, který je společným názvem kyseliny nikotinové a jejího amidu nikotinamidu. Niacin používají dopující sportovci, protože prý pomáhá zamaskovat to, že „berou“. Když budete niacin do sebe cpát pod tlakem, vysušíte si kůži, zkazíte žaludek a v krajním případě i poškodíte srdce!

Acesulfam K – Acesulfam draselný je také umělé sladidlo. To K znamená draslík, který když rozpustíte ve vodě, chutná jako banán. Tahle věc je na rozdíl od Sukralózy  jen 200 krát sladší než cukr – přesto má prakticky nulovou energetickou hodnotu. Některé výzkumy sice tvrdí, že acesulfam je karcinogenní, ale potvrzeno to naštěstí není!

Ještě dodám, že jediná plechovka Red Bullu zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové příhody a to i u mladých lidí. Hodinu po vypití jedné 250 ml plechovky Váš krevní systém bude vykazovat aktivitu, jako kdyby jste byl/byla kardiak. Teď už je volba jen a jen na Vás, já osobně si dám raději šálek kávy. Zůstává nám jen doufat v to, že prospěšné složky rychle nahradí ty zdraví škodlivé a napomůžou ke správnému vývoji těla.

Článek převzat a přeložen z: AntiIlumináti a následně doplněn.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru