Potraviny

Geneticky modifikovaná pšenice

pseniceMonsanto vyhlašuje, že nemá žádné tušení o tom, jak se jeho geneticky modifikovaná, herbicidem rezistentní pšenice dostala na pole v Oregonu. Biotechnologický světový gigant sídlící v Missouri tvrdí, že výzkum tohoto kmenu ukončil již v roce 2004 a je zmatený z jeho objevení po téměř deseti letech…

Monsanto testovalo GMO odrůdy v 17-ti amerických státech v letech 1998 až 2004. Přestože testovali GM pšenici i v Oregonu, společnost tvrdí, že při ukončení programu zničila veškerý materiál a tato pšenice nikdy nerostla na farmě, kde byla objevena minulý měsíc.

„Interní hodnocení firmy naznačují, že ani zbylé osivo v půdě, ani pyl z pšenice rozumně nevysvětluje objevení GM pšenice,“ uvedl v pátek biotechnologický gigant ve své tiskové zprávě.

Společnost tvrdí, že jak by zůstalo osivo v zemi, nepřežilo by déle než jeden nebo dva roky. Monstanto též uvedlo, že je nemožné, aby jeho osivo putovalo po celém státě, protože až ++% pšeničného pylu se ukládá 10 metrů od pole.

„Tato zpráva je neobvyklá, protože náš program byl přerušený před devíti léty, a je to jediná zpráva po tom, co byla pšenice pěstována na více jak 500 miliónech akrech (200 miliónů hektarů),“ uvedla společnost ve své tiskové zprávě.

Od 29. května americká Zdravotnická inspekce ministerstva zemědělství vykonává mezistátní vyšetřování s cílem zjistit, jak se GM pšenice dostala na farmu v Oregonu.

Místní farmář po postřiku svého pole pesticidem „Roundup Ready“ (též od firmy Monsanto) zjistil, že některé bílé pšenice bylo po postřiku rezaté. Proto upozornil Ministerstvo zemědělství, které zanedlouho určilo, že odolná pšenice byla právě jedna z odrůdy od Monsanta, která byla testována téměř před deseti lety.

Ministerstvo nikdy neschválilo tuto odrůdu a ekologové vyjádřili hluboké znepokojení nad možným zdravotním rizikem spojeným se záhadným objevením GM plodiny. Nález už má negativní dopad na obchod v USA: Japonské úřady minulý týden oznámili, že pozastavují dovoz pšenice z USA.

Krátce po oznámení této události poklesl ceny pšenice z 8,25 dolarů za bušl (angloamerická objemová a hmotnostní míra, 35,23907017 litrů.) na 6,945 dolarů.

Mluvčí ministerstv řekla v pondělí agentuře Reuters, že „neexistují ani náznaky přítomnosti této pšenice na trhu.“ Když by vyšetřovatelé našli růst další neschválené odrůdy pšenice na farmách v USA, byl by to pro zemědělství další, ještě větší úder.

Geneticky modifikovaná pšenice nebyla schválená pro komerční pěstování a Asijští a Evropští kupci projevili o ní malý zájem, což mělo i velký vliv na rozhodnutí Monsanta nepustit GMO plodiny po otestování na trh.

Tým 15-ti vyšetřovatelů pokračuje v pátrání po důvodech záhadného objevu GMO pšenice – fenomén o kterém Monsanto tvrdí, že nedokáže vysvětlit.

Proč se kolem GMO plodin dělá takový „humbuk“? Jde o to, že plodiny nejsou přírodní a NIKDO neví, co to udělá s naším tělem! Například sója na světě neexistuje, už se pěstuje pouze GMO sója.

Článek převzat a přeložen z: AntiIlumináti a následně doplněn.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru