PotravinyZ domovaZe zahraničí

Rakovina v plechovce

PringlesZajímá-li vás skutečné složení čipsů Pringles a dalších produktů tohoto druhu, zbavte se představy, že jsou vyráběny z opravdových brambor. Výrobce Pringles (ve snaze vyhnout se placení daní uvalených na „luxusní potraviny“, jako je to u čipsů ve Velké Británii) jednou dokonce potvrdil, že obsah v brambor v jeho čipsech je tak nízký, že se technicky vlastně nejedná o bramborové čipsy.

Jestliže se tedy nevyrábí z brambor, jaké je jejich skutečné složení?

Vše začíná u břečky složené z rýže, pšenice, kukuřice a bramborových plátků, která se náležitě vytvaruje. Tato těstovitá substance se pak uválí do velmi tenké formy, ze které stroj nakrájí čipsy.

Server io9 uvádí:

Cancer in a Can The Shocking True Story of how Pringles are Made

 Čipsy se pohybují po dopravníku, jsou stlačeny do forem a vytvarují se do oblouku, díky kterému zapadnou jeden do druhého.
Tyto formy se pohybují ve vřícím oleji… Poté se vysuší, ochutí práškovými příchutěmi a poté se přesunou na pomalejší dopravník tak, aby se navrstvily. Pak putují do plechovek… a z nich do úst nic netušících konzumentů.“

Lze předpokládat, že téměř každý, kdo čte tyto řádky, má rád bramborové čipsy. Jedná se však o jednu z nejtoxičtějších zpracovaných potravin, které konzumujeme – ať už se vyrábí ze skutečných bramborových lupínků nebo ne.

 

Bramborové čipsy jsou plné karcinogenných chemikálií

Jedna z nejrizikovějších ingrediencí v čipsech do nich není přidávána úmyslně, ale je spíše vedlejším produktem vznikajícím při jejich zpracování.

Akrylamid, karcinogenní a potenciálně neurotoxická chemikálie, vzniká, když se potraviny bohaté na karbohydráty připravují při vysokých teplotách, ať už pečením, smažením, opékáním na rožni nebo v toustovači. K nejhorším provinilcům patří bramborové čipsy a hranolky, akrylamid se však nachází v mnoha dalších potravinách připravovaných při teplotách vyšších než 100°C. Obecně lze říci, že tato chemikálie vzniká, když je daná potravina zahřáta natolik, aby její povrch byl dostatečně suchý a zbarvený do hněda či do žluta.

Vzniká tedy v:

  • Bramoborách: v čipsech, hranolkách a dalších pečených či smažených produktech
  • Zrnech: v chlebové kůrce, knackebrotu, pražených snídaňových cereáliích a různých zpracovaných zákuscích
  • Kávě: v pražených kávových zrnech a mleté kávě. Kávové náhražky typu cikorky překvapivě obsahují 2-3 krát VÍCE akrylamidu než pravá káva.

 

Kolik akrylamidu konzumujete?

Limit pro obsah akrylamidu v pitné vodě ve Spojených státech je 0,5 miliardtin, případně 0,12 mikrogramů na jednu čtvrtlitrovou sklenici. Jedna 170 gramová porce hranolků však může obsahovat 60 mikrogramů akrylamidu, tedy zhruba PĚTSETKRÁT více, než připouští limit.

Bramborové čipsy jsou rovněž bohaté na tuto nebezpečnou chemikálii. Tak bohaté, že v roce 2005 stát Kalifornie dokonce žaloval výrobce čipsů za to, že nevarovali konzumenty v Kalifornii před zdravotními riziky spojenými s akrylamidem. K urovnání sporu došlo v roce 2008, kdy společnost Frito-Lay a několik dalších výrobců čipsů souhlasily s tím, že sníží obsah akrylamidu v čipsech na 275 miliardtin do roku 2011, což je dostatečný limit na to, aby produkt nemusel být označován jako karcinogenní.

Zpráva z roku 2005, nazvaná „Jak se vyrábí bramborové čipsy: Obsah karcinogenního akrylamidu v oblíbených značkách čipsů“ a sepsaná kalifornskou Nadací ekologického práva (Environmental Law Foundation – ELF), zdůraznila, jak nebezpečné čipsy jsou. Z analýzy vyplynulo, že ve všech testovaných druzích bramborových čipsů byl překročen povolený limit obsahu akrylamidu minimálně devětatřicetkrát, v některých případech až 910 krát! Mezi nejhorší provinilce patřily tyto produkty:

Cape Cod Robust Russet: 910 krát překročený povolený limit akrylamidu
Kettle Chips (mírně slané): 505 krát
Kettle Chips (medová hořčice): 495 krát

 

Pozor: Pečené čipsy mohou být HORŠÍ než smažené!

Pokud se domníváte, že se můžete vyhnout zdravotním rizikům tím, že zvolíte čipsy pečené, které jsou běžně propagovány jako „zdravější“, zkuste se znovu zamyslet. Pamatujte, že akrylamid nevzniká jen, když se potraviny smaží nebo grilují, ale také při pečení. Podle údajů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration – FDA) mohou pečené čipsy obsahovat třikrát více akrylamidu než čipsy běžné!

Je pozoruhodné, že totéž se týká i dalších potravin, z čehož vyplývá, že pečení zpracovaných brambor při vysokých teplotách může být jednou z nehorších metod jejich vaření. Podle údajů FDA například hranolky Ore Ida Golden obsahovaly 107 miliardtin akrylamidu v běžné, smažené podobě, a 1098 miliardtin v podobě pečené. Pamatujte si tedy, že VŠECHNY bramborové čipsy obsahují akrylamid, bez ohledu na to, jestli jsou pečené nebo smažené. VŠECHNY typy čipsů kromě toho velmi negativně ovlivňují úroveň inzulinu ve vašem těle.

 

Akrylamid není jediné riziko

Akrylamid není jedinou nebezpečnou genotoxickou látkou, která vzniká při zahřívání potravin na vysoké teploty.

Tři roky trvající projekt Evropské unie, nazvaný Potravinové toxikanty vznikající při zahřívání (Heat-Generated Food Toxicants – HEATOX), jehož výsledky byly publikovány v roce 2007, dospěl k tomu, že existuje více než 800 látek vznikajících při zahřívání, z nichž 52 je karcinogenních. Kromě zjištění, že akrylamid představuje zdravotní riziko, došli vědci v rámci projektu HEATOX k tomu, že pokud konzumujete doma připravená jídla, je mnohem méně pravděpodobné, že zkonzumujete nebezpečné úrovně tohoto toxinu, než když jíte potraviny průmyslově zpracované nebo připravené v restauracích.

HEATOX došel rovněž k tomu, že i když lze snížit konzumací akrylamidu, nelze jej zcela eliminovat.

Podle výpočtů vědců by úspěšná aplikace všech současně známých metod snížila konzumaci akrylamidu maximálně o 40 procent – lze tedy pochybovat o tom, zda výrobci čipsů opravdu snížili obsah akrylamidu na zákonem povolený limit. Nemáme k dispozici žádné aktualizované údaje, nelze tedy potvrdit, zda výrobci splnili to, co slíbili v roce 2008.

Chcete-li se důkladněji seznámit s informacemi ohledně akrylamidu, přečtěte si online zprávu Heat-generated Food Toxicants, Identification, Characterization and Risk Minimization. Především si však pamatujte, že příprava potravin při vysokých teplotách není dobrou volbou. K nejznámějším toxinům vznikajícím vařením při vysokých teplotách patří:

  • Heterocyklické aminy (HCAs): Vznikají vařením masa při vysokých teplotách a jsou rovněž karcinogenní. Pokud se týče HCA, nejhorší jsou zčernalé části masa. Měli byste tudíž vždy dávat pozor na to, abyste maso nepřipálili, a nikdy nejíst zčernalé maso.
  • Polycyklické aromatické hydrokarbony (PAHs): Když se tuk dostane na zdroj tepla, spálí se a vznikne kouř, který zahalí připravovanou potravinu, mohou se karcinogenní PAHs dostat do masa.
  • Konečné produkty pokročilé glykace (AGEs): Jsou-li potraviny zprávovány při vysokých teplotách (včetně pasterizace či sterilizace), zvyšuje se přítomnost AGEs. Při konzumaci takových potravin se AGEs dostávají do vašeho těla. AGEs se v těle postupně usadí a mají na svědomí oxidační stres, záněty a zvýšené riziko srdečních chorob, cukrovky a ledvinových poruch.

 

Hledání „zdravých“ čipsů pokračuje

Výrobci čipsů pokračují v hledání metod, jež by vylepšily image jejich zdravotně škodlivých, nicméně výnosných produktů. Do konce roku 2011 měla být například polovina čipsů Frito-Lay společnosti Pepsi změněna tak, aby obsahovaly pouze přirozené ingredidence. Tento krok je součástí plánu společnost PepsiCo, jak proniknout na trh se zdravými potravinami. Podle deníku The Wall Street Journal hodlá společnost zvýšit své zisky do roku 2020 ze 10 na 30 miliard dolarů.

Společnost Pepsi hodlá nahradit nebezpečný monosodium glutamát (MSG) přirozenými produkty, jako je melasa či paprika. Umělá barviva mají být nahrazena řepnou šťávou, červeným zelím a karotkami. Celkem 60 různých produktů má mít zcela přirozenou povahu.

To je jistě dobrý příklad toho, jak může poptávka spotřebitelů pozitivně změnit fungování výrobců potravin.

Přeměněné čipsy mohou být pro naše zdraví méně škodlivé. Čipsy však nikdy nebudou zcela zdravé. Zcela přirozené čipsy mohou být menším ze dvou zel, jestliže je však budete konzumovat pravidelně, budou nadále vaše zdraví poškozovat… Nelze uniknout faktu, že novodobé mory, kterými jsou rakovina, srdeční choroby, obezita a cukrovka, mají původ ve výživě. Bramborové čipsy a hranolky budou vždy špatnou sázkou, pokud nechcete figurovat ve staristikách chorob.

 

Jak se vyhnout toxinům vznikajícím při zahřívání

Ideální je konzumovat potraviny syrové či minimálně zpracované, chcete-li se vyhnout těmto toxickým vedlejším produktům – čím syrovější potraviny, tím lépe. Můj výživový plán mi říká, že alespoň třetina potravin má být zkonzumovaná v syrové podobě. Já osobně jím 80 procent potravin syrových. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů, jak zůstat zdravý.

Může to chvíli trvat, než se vám podaří přejít na méně zpracované potraviny. Výborným začátkem by však bylo zbavit se těch nejzjevnějších prohřešků.

Patří k nim:

  • hranolky a bramborové čipsy,
  • VŠECHNY limonády (jak běžné, tak dietní, neboť umělá sladila jsou horší než fruktóza)

 

Zdravé stravování

Kromě vzniku toxických látek zbavuje vaření potraviny cenných mikroživin, což je další důvod pro konzumaci co největšího objemu syrových potravin. Týká se zdrojů proteinů, jako jsou vejce. Syrová vejce od organických, přirozeně pasených slepic jsou neuvěřitelným zdrojem vysoce kvalitních živin. Syrové mléko je dalším dobrým příkladem potraviny, která je blahodárná v syrovém stavu, stává se však škodlivou po pasterizaci.

Když si budete vybírat potraviny prospívající vašemu zdraví, jako je syrová, organická a lokálně pěstovaná zelenina, organické maso, zdravé oleje, syrové mléko, ořechy a semena, budete zdravější. Tyto potraviny jsou skutečně přirozené a jejich příprava je jednoduchá.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru