Nezařazené

Malá školačka vyvinula revoluční baterku

8006_10151458097432056_143439967_nMladá rodačka z Kanady Ann Makosinski je sice ve věku, kdy by mohla trávit volný čas venku s přáteli, místo toho se však raději věnuje své největší vášni – vědě. Nedávno vyvinula baterku, která na rozsvícení potřebuje jen teplo lidských rukou. Už zanedlouho svůj projekt představí i v centrále gigantu Google v Mountain View.

„Můj design je ergonomický, termodynamicky účinný a potřebuje jen pětistupňový teplotní rozdíl na to, aby se baterka rozsvítila a vyrobila 5.4 mW,“ uvedla 15letá vynálezkyně.

Cílem jejího projektu bylo vytvoření baterky, jejíž fungování postačí teplota lidského těla. Při výrobě použila Peltierovy články, které produkují elektrickou energii, když se jedna strana článků zahřívá a druhá ochlazuje. Teplo, které tyto články vyprodukují, je dostatečné k pohánění LED světel.

Pro jistou však vytvořila obvod, který pomocí transformátoru napětí zvyšuje. Čím chladnější je přitom venkovní teplota, o to silnější světlo baterka tvoří.

„Zajímám se zejména o to, jak zužitkovat energii, která nás obklopuje, ale vůbec ji nevyužíváme,“ uvedla Makosinski. Její vynález by mohl pomoci skoncovat s klasickými bateriemi, které obsahují i toxické chemikálie a poskytnout levný a obnovitelný zdroj světla v oblastech bez elektrické energie.

V září mladá Kanaďanka spolu s dalšími čtrnácti mladými vědci odcestuje do Mountain View v Kalifornii, kde odprezentuje svůj projekt. V případě vítězství si domů odnese grant na 50 000 dolarů a poukaz na výlet na Galapágy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru