První smajlík oslavil 30. narozeniny

Smajlíci, emotikony. Pod těmito názvy známe kombinace znaků a písmen, pod kterými vyjadřujeme emoce v SMS, IM a chatu. Od vzniku prvních smajlíků uběhlo před pár dny 30 let, víte , co stálo za jejich vznikem?

Všechno to začalo ještě v letech „starodobého“ internetu, konkrétně 16.9.1982. Počítačový vědec Scott Fahlman z univerzity Carnegie Mellon se v internetové diskusi zamýšlel nad osudem ptáků, které se nadýchali hélia a také holuby, se kterými se odtrhne výtah.

 

Scott Fahlman

V diskusní místnosti se nacházely i osoby s menším smyslem pro humor, které chtěly, aby se vtipné hlášky speciálně označovali, aby tak byly snadno rozlišitelné od vážné komunikace. 17. září v 10:58 navrhl diskutující Neil Swartz používání znaku *, který se však neujal, podobně jako později navrženy znaky %, & a #.

O dva dny později však přišel s návrhem samotný Scott Fahlman, který o 11:44 napsal do diskuse tuto větu:

„Navrhuji, aby se následující sekvence používala pro označení vtipů:

: -)

Přečtěte si tyto znaky zboku. Také je výhodnější označovat věci, které nejsou vtipy znaky

: -( „

Touto zprávou byla definována grafická podoba základních emocí, které později přispěly k vzniku nespočetného množství dalších smajlíků, které dnes běžně používáme. Pokud Vás zajímají podrobnosti diskuse, její celé znění můžete najít na této stránce.
Sdílejte tento článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *