Windows 8 uviedol nový spôsob uchovávania licenčného kľúča

Microsoft kvôli boju s pirátskymi kópiami systémov Windows uviedol nový spôsob aktivácie a uchovávania licenčného kľúča, ktorý je uložený priamo v BIOSe.

Kým počítače s predinštalovanými predchádzajúcimi generáciami systémov Windows mali svoj licenčný kľúč uvedený v podobe nálepky na šasi, najnovšie počítače s Windows 8 už obsahujú zašifrovaný licenčný kľúč (Product Key) priamo v BIOSe, či jeho náhrade v podobe UEFI. Dôvod, pre ktorý sa Microsoft rozhodol učiniť tento krok uviedol jeden zo zamestnancov spoločnosti na fóre Microsoft’s Answers:

„Jedno z vylepšení aktivačného procesu pre nové zariadenia s predinštalovaným systémom Windows 8 je, že zariadenie neobsahuje COA (Certificate of Authenticity) nálepku, namiesto toho je kľúč uložený v BIOSe. Táto skutočnosť zabráni zneužívaniu OEM licencií a napomôže k vyššej spokojnosti OEM zákazníkov.“

Na prvý pohľad táto novinka spríjemní život mnohým užívateľom, ktorí už nebudú musieť hľadať licenčný kľúč počas aktivácie svojho systému, či žiadať o novú licenciu v prípade poškodenia nálepky.  V súvislosti s použitím tejto technológie sa však vynárajú rozličné otázky.

Čo sa napríklad stane, keď si neskôr kúpite klasickú krabicovú verziu, a budete ju chcieť nainštalovať do počítača so zabudovaným licenčným kľúčom – bude možné pri inštalácií zadať nový kľúč, alebo bude počítač vyžadovať inštaláciu pomocou kľúča z BIOSu? A čo v prípade, keď počítač vypovie službu, a vy budete chcieť svoj legálny systém nainštalovať do nového PC bez toho, že poznáte svoj licenčný kľúč (keďže ten ostal uložený v nefunkčnom zariadení)?

Otázky s podobným znením už Microsoftu položili viacerí používatelia, samotná spoločnosť však zatiaľ na žiadnu z nich neodpovedala. Ostáva nám teda dúfať, že Microsoft bude pracovať na nových možnostiach riešenia týchto situácií.

Sdílejte tento článek na

6 komentářů

 1. a co robit ak som spravil cistu instalaciu a windows mi nenacital licencny kluc z biosu ?

  Přidat odpověď
  • no ja mam ten isty problem, a neviem co s tym… ako si to vyriesil ty?

   Přidat odpověď
   • Musíte inštalovať OEM verziu windowsu ktorý si dokáže prečítať key priamo z biosu

    Přidat odpověď
 2. A co ak mam nainstalovany windows 8 v kupenom pc od vyroby a pyta odo mna licencny kod? Ako si do zadovazit? Alebo ako ho zaktivovat ked je udajne licencny kod v biose? Dakujem za odpoved

  Přidat odpověď
  • Tak mas asi nelegalny system a ak si ho zaplatila, pytaj kluc od predajcu.

   Přidat odpověď

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *