InternetSoftware

Největší bezpečnostní hrozba Macu s názvem Flashback

I přesto, že operační systém Windows je nejčastějším terčem různých škodlivých aplikací a virů, občas se objeví virus i na konkurenčních platformách a způsobí menší či větší rozruch. Jinak tomu nebylo ani při viru Flashback / Flashfake, který od prosince minulého roku napadal počítače s operačním systémem Mac OS X.

Jeho masové rozšíření prostřednictvím škodlivých internetových stránek se ale koná od února tohoto roku, odkdy virus využívá bezpečnostní díru v Javě. Tento trojský kůň využívá napadené počítače na budování velkého botnetu, ve kterém se podle nejnovějších informací společnosti Kaspersky Lab nachází již více než 670 tisíc počítačů. Toto číslo by nebylo tak alarmující v případě, kdyby se jednalo o počítače se systémem Windows, v tomto případě je ale virus dosud největší bezpečnostní hrozbou, která napadla už každý šestý Mac.

Společnost Apple na vzniklou situaci reagovala poměrně včas a stihla vydat sérii bezpečnostních záplat, mezi které patří například blokování automatických operací v Java aplikacích, nebo jejich deaktivace v případě že nebyly používány více než 35 dní. Apple také doporučuje uživatelům nastavit si nejvyšší možnou úroveň zabezpečení, která by měla zabránit automatickému spouštění škodlivých appletů.

Samotná aplikace na odstranění Flashback je dostupná jako automatická bezpečnostní aktualizace Javy, no některé společnosti jako Kaspersky Lab, Symantec nebo F-Secure uvolnili vlastní aplikace, které dokáží detekovat a zcela odstranit virus ze systému. Pokud vlastníte Mac OS X verze 10.5 nebo starší, v tom případě budete muset odinstalovat starou verzi Javy a upgradovat na novou ručně.

Apple také dodává, že ve spolupráci s různými poskytovateli internetového připojení se pokusí znefunkčnit řídící servery tohoto botnetu.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tlačítko zpět nahoru