OstatníZajímavosti

Google, jak ho ještě naznáte ! (1.díl)

Jste si jistí, že víte vše o vyhledávání google ? Není to žádná novinka, ale většina lidí neumí používat širší možnosti google. Normální běžný uživatel je potřebuje, ale neví jak na to proto si zbytečně stěžuje práci. Říkáte si co to tady melu za „bláboly“, ale ty jistě zkušenější už ví, na co chci narazit. Bohužel, ale zkušenějších jsou pouze 2% z celkového počtu uživatelů. Vyhledávač v této formě není jenom vyhledávač, ale i skrytý „zabiják“.

Google o sobě má veliké možnosti, který uživateli ani nenabízí. Nejprve bychom si ale měli povědět trochu více, google pro indexování a neindexování stránek používá google bot. Program, který chodí po odkazech a vše „ukládá“ zjednodušeně řečeno. Podle toho je hodnocená i stránka tzv. pagerank, která se zvyšuje počtem zpětných odkazů na stránku. Ten má stupnici 1-10 a také podle toho je umístěna v pozici ve vyhledávání. Samozřejmě, že zde hrají roli i jiné věci. Všechny zaindexované a neindexované stránky se ukládají do databáze. Dnes tato databáze má takové rozměry, že se kde jaký zkušenější uživatel pozastavuje nad tím, jestli je to vůbec možné, ale jak je vidět tak ano. Pro vyhledávání v této databázi můžete využít několika  příkazů, které omezují nebo zmenšují počet výsledků z databáze. Nejsou to jenom klíčová slova, která hledáte  tím, že je napíšete do kolonky hledej a začnete prohlížet jednotlivě vyhozené stránky z databáze. Ale existují slova, která dají vyhledávači příkaz.

Například: zadáte do pole pro vyhledávání site:editmax.eu a následně vám to ukáže všechny stránky, které byli naposledy zaindexovány do databáze pro stránku ww.editmax.eu. Čím jsem toto způsobil už je asi všem jasné, pro méně chápající, když napíšete příkaz site: znamená to že chcete hledat jenom v téhle stránce nikde jinde. Proč jsem mluvil o tajném „zabijákovi“? Odpoveď se skrývala v minulých pár řádcích, google bot leze tam kam nemá a to je taky jeden z nejčastější kamenů úrazů jiných webů. Obsahuje t0měř 35 miliónů dokumentů které jsou jiného formátu než html, nemusí se jednat o txt nebo pdf, ale i soubory které nesmí nikdo vidět. Pořád nechápete ? Vyvětlím jinak, když se google bot dostane nikam kde to pro něj není příliš vhodné pro uložení  skopíruje obsah a dá ho do souboru čitelnému vyhledavači. Výsledek ? Můžete najít věci, který by jste nikdy neviděli. Avšak běžný uživatel je nespatří, potřebuje příkazy, které omezí vyhledávání na tolik, aby dostal požadované informace.

Další z příkazů, který vám pomůže zmenšit vyhledávání je * divili by jste se co se dá dělat s takovou to věcí. Hvězdička vám umožní hledat výraz v daném spojením. Když budu hledat  Jaroslav * ,  bude google vypisovat jméno Jaroslav s různými přímeními.

Dalším podobným příkazem je link slouží pro vyhledávnání odkazů na danou stránku. Je ještě mnoho a mno takových to příkazů, ale o tom si povíme až v druhém díle. Mimochodem jak se vám líbí článek ? Doveděli jste se něco nového ? Posílejte komentáře, budeme se těšit :D .

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru