Internet

První smajlík oslavil 30. narozeniny

Smajlíci, emotikony. Pod těmito názvy známe kombinace znaků a písmen, pod kterými vyjadřujeme emoce v SMS, IM a chatu. Od vzniku prvních smajlíků uběhlo před pár dny 30 let, víte , co stálo za jejich vznikem?

Všechno to začalo ještě v letech „starodobého“ internetu, konkrétně 16.9.1982. Počítačový vědec Scott Fahlman z univerzity Carnegie Mellon se v internetové diskusi zamýšlel nad osudem ptáků, které se nadýchali hélia a také holuby, se kterými se odtrhne výtah.

 

Scott Fahlman

V diskusní místnosti se nacházely i osoby s menším smyslem pro humor, které chtěly, aby se vtipné hlášky speciálně označovali, aby tak byly snadno rozlišitelné od vážné komunikace. 17. září v 10:58 navrhl diskutující Neil Swartz používání znaku *, který se však neujal, podobně jako později navrženy znaky %, & a #.

O dva dny později však přišel s návrhem samotný Scott Fahlman, který o 11:44 napsal do diskuse tuto větu:

„Navrhuji, aby se následující sekvence používala pro označení vtipů:

: -)

Přečtěte si tyto znaky zboku. Také je výhodnější označovat věci, které nejsou vtipy znaky

: -( „

Touto zprávou byla definována grafická podoba základních emocí, které později přispěly k vzniku nespočetného množství dalších smajlíků, které dnes běžně používáme. Pokud Vás zajímají podrobnosti diskuse, její celé znění můžete najít na této stránce.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru