NemociPotraviny

Aspartam a neb jed v jídle

aspartamAspartam je technický název pro umělé sladidlo obchodní značky Nutra sweet, Spoonful, Equal-Measure. V potravinách se často skrývá pod nenápadnou větou: „Obsahuje zdroj fenylalaninu.“ Anebo pod kódem potravinového aditiva E951.

Byl náhodně objevený v roce 1965, při testování nového léku na léčbu žaludečních vředů, chemik Jameson Schlatterom pracující pro farmaceutickou společnost Searle Company. Aspartam se vyrábí chemickou syntézou, sloučením třech látek: kyseliny asparágové, fenylalaninu a metanolu.

Aspartam byl schválený jen pro suché potraviny v červenci 1974, ale na následné námitky ze srpna 1974 vznesené výzkumníkem v oblasti neurologie Dr. Johnem W. Olneym a Jamesnem Turnerem, právním zástupcem spotřebitelů v reakci na pokračující výzkum společnosti G.D. Searle americký Úřad pro bezpečnost potravin – Food and Drung Administration (FDA) pozastavil v prosince 1974 povolení k používání Aspartamu. Aspartam byl znovu schválený v roce 1981 pro užívání jen v suchých potravinách (protože rozpuštěný v tekutých potravinách se může rozkládat), přesto byl v roce 1983 schválený už i v sycených nápojích s nízkou hodnotou pH (nízké pH mají kyselé nápoje obsahující ovocné kyseliny a kyselost zajišťuje zvýšení stability a zpomaluje rozklad aspartamu – ne však úplně). V roce 1985 firma Monsanto koupila společnost G.D. Searle a rozdělila jí na nové dceřiné společnosti: Searle Pharmaceutical a The NutraSweet Company, která aspartam dodnes vyrábí.

Aspartam je nezávisle zodpovědný za výskyt velké většiny (75%) z nežádoucích reakcí na všechny potravinové aditiva registrované organizací FDA. Mnoho z těchto reakcí je velice vážných, zahrnují záchvaty a přímo souvisící úmrtí. Mezi 90 různými zaznamenanými reakcemi způsobených aspartamem patří: bolesti hlavy, migréna, záchvaty, nevolnost, svalové křeče, nárůst hmotnosti, návaly, deprese, únava, mravenčení, podrážděnost, zvýšený tep srdce, nespavost, problémy se zrakem, ztráta sluchu, bušení srdce, těžké dýchání, návaly strachu, nesouvislé řeč, ztráta chuti, závratě, ztráta paměti, bolesti kloubů.

Podle vědců a lékařů studujících nežádoucí účinky aspartamu, může uvedená látka spouštět a nebo zvyšovat riziko následných chronických onemocnění, nevyjímaje nervového charakteru: mozkové nádory, sklerózu multiplex, epilepsii, syndrom chronické slabosti, Parkinsonovu nemoc, Elzheimerovu nemoc, mentální retardaci, lymfom, vrozené poruchy, fibromyalgianu a diabetes. Phyllis a James Balch, autoři bestselleru z roku 2006 s prodejností 7 milionů výtisků „Prescription for Nutritional Healind,“ „Recept na léčení zdravou výživou“ jako mnozí odborníci, lékaři, neurologové zařadili aspartam do kategorie „chemických jedů“. Škodlivé účinky potvrzují i další nezávislé výzkumy. O tom, že aspartam je jed svědčí i to, že ho Americká vláda měla na seznamu bojových zbraní.

Opravdu si chcete dát nějaké jídlo či pití s aspartamem?

Článek převzat a přeložen z: AntiIlumináti a následně doplněn.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zkontrolovat také
Zavřít
Tlačítko zpět nahoru